Son Eklenen Haberler

Bolu TÜV-TÜRK'te 3 işçi Kod 29 gerekçesiyle işten atıldı

Bolu TÜV-TÜRK'te Kod 29 ile işten atılan 3 işçi, araç muayene istasyonu ününde açıklama yaptı.
26 Şubat 2021 13:07

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş'te örgütlenen 3 TÜV-TÜRK işçisi, Kod 29 mağduru. 12 yıldır araç muayene istasyonunda çalışan işçiler, "12 yıldır ahlaklı idik de, sendikalı olunca mı ahlaksız olduk" diye sordu.

Bolu TÜV-TÜRK'ün kurulduğu günden bu güne çalışan Aydın Doğan, Burhan Kırlıoğlu ve Abdullah Özdemir, 21 Ocak'ta sendikal çoğunluğu sağladıklarını söyledi. Toplu sözleme hakkını kullanmak istediklerini belirten işçiler, "Patron tarafından çağrılarak bizlerin sendikadan istifa etmesi istendi. Akıl almaz önerilerde bulundular. Bizler de bunları kabul etmeyince işten çıkarıldık" dedi.

"İNSANİ DEĞERLERİMİZİ VE AHLAKIMIZI HİÇ YİTİRMEDİK"

İşten atılma sebeplerini öğrendiklerinde şok olduklarını söyleyen işçiler, “Kod 29 ile işten çıkarıldık. Bu da bizlerin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandığımızı gösteriyor. Ne güzel değil mi? Bu işyeri 12 yıl oldu kurulalı. 12 yıldır ahlaklıydık da,  sendikalı olduğumuz için mi ahlakımız bozuldu? Bizler insani değerlerimizi ve ahlakımızı hiç yitirmedik" ifadelerini kullandı. 12 yıldır asgari ücretle çalıştıklarını söyleyen işçiler, "Her gün 12 saat çalışıyoruz. Aldığımız ücret insanca yaşayacak bir ücret değil. Emeğimizin karşılığı hiç değil" dedi.

"PATRON 'BOLU BEYİ' İSE, BİZ DE 'KÖROĞLU'YUZ"

İşçilerin ardından eylemde konuşan Nakliyat-İş Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise, "Üyelerimizin sorunlarını çözmek için işverenle defalarca görüşme sağlamamıza rağmen, üyelerimizin haklarını gasp etmekten geri durmadılar. Biz işçi ve emekçiler olarak var gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz. Yapılan görüşmelerde işten atılan kardeşlerimizin haklarını vermemekte direnen patron 'Bolu Beyi' gibi davranmaktadır. O Bolu Beyi ise biz de 'Köroğlu'yuz. İşten çıkarılan işçi arkadaşlarımız işine dönünceye kadar mücadelemiz sürecek, toplu sözleşmeyi imzalayacağız" dedi. 

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI