Talepleri karşılanmayan işçiler greve çıktı.

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde kurulu Nedex Kimya fabrikasında çalışan işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıktı.
17 Haziran 2021 16:13

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde faaliyet gösteren ve Petrol-İş'in örgütlü olduğu Nedex Kimya fabrikasında 6 aylık toplu iş sözleşmesi döneminde görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler greve çıktı.

Görüşmelerde daha önce 29 Aralık 2020 tarihindeki asgari ücret üzerine 800 TL brüt teklif öne süren patron, son görüşmede bu teklifi 850 TL'ye yükseltti. Sendika ise 1 Ocak 2021 tarihli asgari ücretin üzerine uygulanmak üzere 1450 TL + 20 liralık kıdem farkı talep etti. Uzlaşma sağlamaması üzerine işçiler bu sabah greve çıktı.

Fabrika önünde "İş, ekmek, özgürlük" sloganları atan işçiler, sendikanın yaptığı bilgilendirme sonrası grev pankartını iş yerine astı.

İşçiler, talepleri karşılanana kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladılar.

Daha önce Evrensel'e konuşan işçiler, "Bu pandemi ve kriz döneminde hem ekonomik hem manevi anlamda çok yıprandık. Temel ihtiyaçlara gelen zamlar yüzünden eşimizin çocuğumuzun boğazından kıstık. Aldığımız maaş zaten yetmiyordu, bu yeni zamlarla beraber maaşımız tam anlamıyla eridi” demişti.  

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #