Son Eklenen Haberler

Kaynak İplik’te 1 işçi daha işten atıldı

Uşak’ta bulunan Kaynak İplik fabrikasında Öz İplik-İş üyesi işçilerin örgütlenme mücadelesi sürerken sendikaya üye olan bir işçi daha işten atıldı.
26 Ocak 2021 14:14

Kaynak İplik işçileri ağustos ayında başlayan sendikalaşma faaliyeti kapsamında yetki başvurusu yapılmasının ardından fabrikada baskı ve mobbingin arttığını ifade ederken son olarak İşçi Mehmet Uzun’un da işten atılmasıyla birlikte fabrikada sendikaya üye olduğu için işten atılanların sayısı 6 oldu. Evrensel’e konuşan Mehmet Uzun, “Sendikalaşma mücadelemiz baskı ve ayak oyunlarına rağmen başarıyla sonuçlanacaktır” dedi.

ÖNCE ZORUNLU İZİN SONRA MOBBİNG

Yaşadıklarını aktaran Uzun “Örgütlenme sürecini başlattığımızda 45 gün fabrikadan yıllık izin bahanesiyle uzaklaştırıldım. Normal zamanda yıllık iznimizi kullandırmayan fabrika yönetimi, sendikaya üye olduğum için bana 45 gün izin verdi. 45 günün ardından işe döndükten sonra inanılmaz bir baskıyla karşılaştım. İstifa edip, tazminatımı verme teklifinde bulundular. Ben kabul etmedim. Bu süreçte kameralar aracılığı ile sürekli takip edildim. Sürekli açığım arandı. 7 Ocak tarihinde Open End bakımcılığı için teklifte bulundular. Karşılığında benden sendikadan istifa etmem istendi. Etmeyeceğimi söyledikten 5 gün sonra vardiya ustası tarafından bana da vardiya ustalığı teklif edildi. Ben bunu da kabul etmedim ve sendikadan istifa etmeyeceğimi söyledim. 20 Ocak’ta 4-12 vardiyam için fabrikaya gittiğimde muhasebe müdürü ile görüşmem istendi. 11 yıldır çalıştığım Kaynak-1 fabrikasından Kaynak-2 fabrikasına gönderileceğim söylendi. Bunu da kabul etmeyince aynı gün işten atıldığımı beyan ettiler ve 3 gün içerisinde çıkış evraklarımı eve gönderdiler” dedi.

‘İSTİFA ETTİRİLENLER YENİDEN ÜYE OLDU’

İşçilerin işten atılmamak için sendikadan istifa ettiğini aktaran Uzun, “Özellikle kamera takibi sonucunda birçok arkadaşımız ya işten atılmamak için ya da performans primi almak için sendikadan istifa ettiklerine dair ekran görüntülerini yönetime gösterdiler. Fakat sonrasında biz bu istifa eden arkadaşları tekrardan ikna ederek sendikaya üye olmalarını sağladık” diye konuştu.

Fabrikadaki işçilere seslenen Uzun, “Buradan Evrensel aracılığı ile bütün işçi arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Sendikalaşma mücadelemiz fabrika yönetiminin bütün baskıları ve ayak oyunlarına rağmen başarıyla sonuçlanacaktır. Kazanan bizimle beraber bütün sendika ve işçiler olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Öz İplik-İş Örgütlenme Uzmanı Adem Güzelkaya da “İşten atılan işçi sayısı 6 oldu. Her geçen gün içerideki baskı artmaya devam ediyor. Mobbing uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor. Sendikamız adına asılsız haberler yaymaya, üyelerimizi sendika üyeliğinden terfi ile vazgeçirmeye çalışıyorlar. Son olarak da örgütlenmenin başından bu yana bizimle birlikte olan Mehmet Uzun kardeşimizi işten çıkardılar. Yaşanan tüm bu hukuksuzluk karşısında mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI