KAMUDA 1 MİLYON KİŞİ ENFLASYON FARKI ALAMAYACAK!

Kamuda sayıları 1 milyonu aşan çalışan enasyon farkı alamayacak!
04 Haziran 2020 14:00

Dün açıklanan Mayıs ayı enasyon rakamları ile birlikte memur ve memur emeklileri için enasyon farkı oluştu. TÜİK enasyonun bir önceki aya göre yüzde 1,36 arttığını açıkladı. Bu rakamla birlikte kamuda çalışanlar için enasyon farkı oluştu.

Fakat yine kamuda çalışan büyük bir çalışan grubu bu farkı alamıyor. İşte detaylar... 2 Nisan 2018 tarihinde taşeron şirketlerden genel idarelerde kadroya geçen işçi sayısı yaklaşık 450 bin olarak açıklanmıştı. Aradan geçen iki yıllık süreçte 4/D sürekli işçi alımları kamuda devam etti ve en son Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2020 yılı birinci çeyreğindeki toplam kamu personeli sayılarını açıkladı. Buradaki rakamalara göre kamuda 4/D'li işçi sayısı 1 milyon 100 bin oldu.

YHK TOPLU SÖZLEŞMESİ MAAŞLARI ERİTTİ

Kadro geçişi sonrası Yüksek Hakem Kurulunun karara bağladığı toplu sözleşme hükümlerine tabi olan 4/D'li sürekli işçiler yıllık zam oranları 4+4 şeklinde düzenlendi. Fakat toplu sözleşmede gözlerden kaçan önemli nokta enasyon farkının yer almaması oldu. 2018 yılında enasyon yüzde 20'yi aştı ve asgari ücretlilere%26 zam yapıldı.

Kamuda çalışan memurlar ve memur emeklileri de toplu sözleşmelerinde yer alan enasyon farkını aldılar. Fakat sürekli işçiler için bu geçerli olmadı ve Nisan 2018'den sonra sadece altışar aylık dilimlerde yüzde 4+4 şeklinde zam aldılar.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ DE FARKLI DEĞİL

Taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçerek şirket değiştirmiş olan yine sayıları yaklaşık 450 bin olarak açıklanan belediye şirket işçileride aynı şartlarda zam aldı. 4+4'lük yıllık zam oranına karşılık 4/D'li sürekli işçilerden farklı olarak 52 günlük ilave tediye ödemesi şirket işçilerine yapılamadı. Bir önemli nokta da şirket işçilerinin yerel seçimler sonrası hemen hemen her partiden belediye şirketlerinden çıkarılması ve işsizlik korkusu üstüne eklendi.

KAMUDA ENFLASYON FARKI ALMAYAN TEK GRUP

Kamu işçileri toplu sözleşmeleri gereği enasyon farkı alabiliyorken yine kamu işçisi olan 4/D'li sürekli işçiler ve belediye şirket işçileri enasyon farkı dahi alamıyorlar. Toplu sözleşme sürecinin covid-19 salgını nedeniyle ertelenmiş olması işçileri etkileyen bir diğer önemli unsur oldu. Bu yıl gerek 4/D'li sürekli işçiler gerekse de belediye şirekt işçilerinin mali ve sosyal haklarda bağlı olduğu YHK toplu iş sözleşmesi süresi doluyor. Sayıları belediye şirket işçileri ile birlikte 1,5 milyonu aşan ve kamunun değişik birimlerinde çalışan işçiler serbest toplu sözleşme ile mali ve özlük haklarında geçmiş yıllarda yaşadıkları kayıpları azaltacak düzenleme ve şartlar bekliyorla

SGKREHBERİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #