GÜLDEMİR: Toplu Sözleşmede Sözleşmeliler Konusunda Çözüm Üretilmelidir

Diyanet-Sen 44. Başkanlar Kurulu İstanbul’da Gerçekleştirildi
17 Haziran 2021 15:23

Diyanet-Sen 44. Başkanlar Kurulu Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya AK Parti İstanbul İl Bakanı Nuri Kabaktepe, Diyanet-Sen genel merkez yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve il temsilcileri katıldı.

Ağustos ayında gerçekleştirilecek Toplu Sözleşme öncesi “Toplu Sözleşme” gündemli toplanan başkanlar kurulunda katılımcılara hitap eden Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir, bu yıl toplu sözleşme sürecinde yaşanan sıkıntıların önceden tespit edilerek konuların müzakere edilmeye başlandığına dikkati çekerek “Başkanlar Kurulu Toplantımız öncesi Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen olarak bir görüşme yaptık. Özellikle toplu sözleşme kanunu ve süre ile ilgili sıkıntıların giderilmesini istedik. Enflasyon nedeni ile kamu görevlilerinin büyük kayıplar yaşadığı ortadadır. Bu toplu sözleşme bütün bu kayıpları telafi için fırsattır” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşmede Sözleşmeliler Konusunda Çözüm Üretilmelidir

Güldemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda halen iki farklı sözleşmeli uygulamasının devam ettiğine dikkati çekerek “Geçtiğimiz KPDK’da sözleşmeliler ile ilgili komisyon kurulmasına karar verildi ancak henüz komisyon kurulmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Memur-Sen ziyaretinde komisyonun bir an önce kurulmasını ve bu toplu sözleşmede sözleşmeliler konusunda bir çözüm üretilmesini istedik” dedi.

Diyanet-Sen’de Her Şey Söz Verdiğimiz Gibi

İstişare kurulunda alınan bütün kararları hayata geçirdiklerini belirten Güldemir “Şubelerimizin ve teşkilatımızın daha rahat ve aktif çalışması için şube avanslarını%50’ye çıkardık. Hizmet binası satın almak isteyen şubelerimize imkanlar dahilinde hem hibe, hem de avans vererek krediye bulaşmadan mekan sahibi olmalarını sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Diyanet-Sen TV, Diyanet-Sen Akademi ile yeni bir çığır açtık. Diyanet-Sen ailesi olarak ülkemizin yumuşak güç unsuruna, merhamet diplomasisine katkı sunarak insani ve İslami görevimizi yerine getirmek için Suriye’deki evsiz kardeşlerimize 60 ev kazandırdık. Sendikal tarihimizde ilk kez göreve yeni başlayan kardeşlerimize hoş geldin seti hazırladık. Diyanet-Senimizi, kazanımlarımızı anlattık. Yayın hayatına bir süre ara veren ilmi, sosyal ve akademik dergilerimiz Din ve Toplum, Vakıf ve Toplum, Kadın ve Toplum dergilerimizi yeniden yayın hayatına sunduk. Çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik Diyanet-Sen Çocuk Dergimiz yayın hayatına merhaba dedi. Pandemi Döneminde Dini Hayat konulu araştırmamız alanında ilk ve tek olma özelliği ile toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çekti. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışmamızın başvuruları halen devam ediyor. Ekim Ayında düzenleyeceğimiz sergi açılışı ile dereceye giren ve sergilemeye hak kazanan eserler sanat severlerin beğenisine sunulacak. Tüm bunlar disiplinli gayretli çalışmalar sonucu başarılan güzel işlerimiz. Diyanet-Sen’de her şey söz verdiğimiz gibi…” ifadelerine yer verdi.

Önceliğimiz Diyanet-Sen’i Büyütmek

Diyanet-Sen’in bu yıl 83.588 üye sayısı ile 18. Kez yetkili sendika olduğunu hatırlata Güldemir,” Bizim bir hayalimiz var: Yüzbin Üye… Bunu başarmak için neler yapmalıyız? Bu hayali gerçekleştirmek için hepimize görevler düşüyor… Çokluk guruna kapılarak tembellik etme lüksüne sahip değiliz. Sendikalaşma oranımız%64 ve kamu görevlileri arasında sendikalaşma oranı en yüksek sendikayız, yani zirvedeyiz. Fakat hangi zirve?   Süphan Dağı’nın zirvesi mi? Onu çoktan geçtik… Ağrı Dağı’nın zirvesi mi? Onu da geçtik… Hedef Everest… Bunu birlikte başarabiliriz. Daha esnek, daha kucaklayıcı olarak, planlı programlı, azimli, gayretli çalışmayla başarabiliriz” şeklinde konuştu.

İstanbul Gözbebeğimiz

İstanbul’a yalnızca bizim değil bütün dünyanın hayran olduğunu söyleyen Güldemir, “İstanbul’un bizdeki yeri de çok başkadır. Çünkü sendikamızın temelleri bu şehirde atıldı. Bu şehrin manevi kalbi gönül gözü Eyüp Sultan’da dualarla kurulduk. O yüzden zeminimiz sağlamdır. Sendikal yolculuğumuzu bu manevi mekandan, milletimize, din görevlilerine vakıf çalışanlarına, mazlumlara ve insanlığa hizmet yolculuğumuzu buradan başlattık. Genel merkezimiz Ankara’ya taşındığından beri ilk defa İstanbul’da başkanlar kurulu yapıyoruz. Üyelerimizin ve teşkilatımızın geleceğini istişare için toplandık. Ortak aklı harekete geçirmek, değerli fikir, görüş ve önerilerinizi almak ve meşveret için bir aradayız.” Dedi.

Toplu Sözleşme Maddeleri İstişare Edildi

Başkanlar kurulu toplantısında Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşmede gündeme getirilecek Diyanet ve Vakıf Hizmet kolu ile ilgili maddeler istişare edildi. Şube ve il başkanlarının görüşleri alındı.

 

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #