Son Eklenen Haberler

Baldur işçisi: Emeğin etrafında birleşelim

"Grevimiz sabah çocuklarımız, 'Baba bu harçlık bana yetmiyor' dediğinde çocuğumuzun boynu, bizim ise yüreğimiz bükülmesin diyedir."
26 Ocak 2021 13:33

Öncelikle her milliyetten bütün işçi kardeşlerimi ve sendikamız Birleşik Metal-İş’in merkez ve Gebze 2 No’lu Şube çalışanlarını ve tüm Birleşik Metal-İş üyesi işçi kardeşlerimi selamlıyorum. Biz kar, yağmur, soğuk demeden mücadelemizin peşindeyiz bunu bir kez daha buradan ilan ediyoruz.

Baldur grevi sadece biz Baldur işçilerinin değil, tüm işçi ve emekçilerin grevidir. Bize bu süreçte destek olan tüm işçi ve emekçilere bir kez daha sizin aracılığınızla teşekkür etmeyi kendime borç olarak görüyorum. İyi ki varsınız dostlar.

Sürecin grev aşamasına gelmesinin amacını sizlerle paylaşmak istiyorum. Sadece çocuklarımız sabah okula giderken aldığı simidi yavan yemesin diye. Sabah çocuklarımız, “Baba bu harçlık bana yetmiyor” dediğinde çocuğumun boynu, benim ise yüreğim bükülmesin diyedir. Sizce çok şey mi istiyorum? Her akşam fazla mesaiye kal, hafta sonu fazla mesaiye git ama bu şartlarda yine de geçinme sorunu yaşa! Ama hakkını arayınca kötü oluyorsun.

Biz diyoruz ki, “İş, ekmek yoksa barış da yok.” Onlar ise savaş diyor. Aslında savaşı onlar başlatıyor. Biz ekmek istiyoruz onlar ekmek vermeyerek savaş başlatmış olmuyor mu? Biz işçi sınıfı için her yerden destek için geliyorlar ve gelenlere de “terörist” diyorlar. ODTÜ gibi üniversitelerden öğrenciler, işçiler, kadınlar bizleri hiç yalnız bırakmadı. Sırf bize destek olsun diye, uzak yollardan çıkıp geliyorlar ve sizinleyiz diyorlar. Bunlar terörist mi? Biz sabahın köründe üşümeyelim diye ablalar bize çorba, börek, kek yapıp getirmişler. Bunlar mı terörist? Terörist dediğin sabahın köründe işçi kardeşlerine çorba yapıp o soğuk kış günü getiriyorsa ben anlayamıyorum.

Ekmeğimize sahip çıkalım. Gökçeler, Eminler, Ayşeler bize destek olanlar, kapıda ekmeği için mücadele verenler, hak ve ekmek demekse suç, biz de suçluyuz. Sağı, solu yok bu mücadelenin. Aramızda her görüşten işçi var, “Ezan dinmez, bayrak inmez” diyen de, sağcı, solcu da... Ama bizim kavgamız ekmek kavgası. Eğer böyle bölünürsek bu savaş da bitmez. Emeğin, alın terinin etrafında birleşelim, birlikte mücadele edelim.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI