ARABA İLANLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN CÜMLELER

Otomobil alacaksınız ama gidip inceleyeme vaktiniz yok. Sonuçta çalışan insanlarız, her dakika bir yere araba bakmaya gidemeyiz. O yüzden de popüler araba satış ilanlarına bakarız internette. Eskiden gazetede verilirdi bu ilanlar, şimdilerde internet siteleri var. İlanlara bakarken bazı cümlelerle sık sık karşılaşırız. Ancak o cümlelere kanmamak lazım. İşte sizler için otomobil ilanlarındaki yalanları inceledik.
17 February 2020 08:07

Doktordan, bayandan satılık
Bir arabayı doktor satıyorsa arabaya ekstra bakım mı yapıyor? Solunum yollarına mı bakıyor? Neden bu meslek fetişizmi var? Doktorlar kaza yapmıyor mu, aracını boyatmıyor mu? Ayrıca nereden bilelim doktor olduğunu satan kişinin? Ayrıca bayan değil, kadın.
 

Sıfırdan farksız
İkinci el otomobilin sıfırdan farksız olması için o aracın sıfır olması gerekiyor, o yüzden sıfırdan farksız olmaz. Arabayı ne olursa olsun ekspertize sokun. Ne olur ne olmaz.
 

Stepne bagajdan çıkmadı
Stepne çıkmadı diye bir aracın kazasız, boyasız olacağının garantisi yok.  Sonuçta stepne bagajdan çıkmadı ama yandan vurdular arabaya, stepne gene çıkmadı.
 

Emsalsiz, aynı temizlikte bi tane bulamazsın
Hadi ya. Yılda 6 milyon araç satılıyor memlekette, senin aracın aynısını nasıl bulamayacağım. Neye göre kime göre emsalsiz bu araç? Tam bir kolpacı sözü. Şüphelenin, aracı gösterin uzmanına.
 

Güneş yanığı sebebiyle tavanı boyattık
Bu ilanı gördüyseniz hemen aracın yaşına bakın. 3-4 yaşında bir araçsa verilen ilan yalandır çünkü hangi ara bu tavan yıprandı da güneş yanığı oldu, tavanı boyattı. 10 yaşında araç değilse taklacı güvercin gibi takla atmıştır o araç. Aman dikkat edin.
 

Boya takıntısı olan aramasın
Sebep? Adam akıllı aracım hasarlı desene kardeşim. Ufak tefek çizikler zaten olabilir, bunu bilen alıcı zaten onlara çok takılmaz ama ilandaki bu cümle bildiğiniz hasarlı araç cümlesidir. Şüpheli vatandaşı uzak tutmak için atar yapıyor. Lafa değil rapora bakın.
 

Çizikler dolayısıyla bel altı boyalıdır
Traktör mü bu araç, gidip tarlada mı sürdün? Niye boyalı bu araba? Büyük ihtimal çizikten değil kazadan ötürü boyandı ve sadece bel altı değil komple boyalıdır. Siz aracın eski haline dair fotoğraf isteyin, bakalım gösterebilecek mi.
 

Araç kısmen toplanmıştır
Aracı sen niye topluyorsun, sen otomobil fabrikatörü müsün? Kısmen araç toplanır mı, niye topluyorsun, toplanmayan kısmı nerede? Yarısı başka araçtan monte edilmiş gibidir büyük ihtimalle.

Tabii ki ilanlarda geçen kelimelerin illa yanlış, hatalı olacağına dair bir şey yok. Ancak araç alırken sözlere değil, raporlara, belgelere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Otomobilin Mesut Abisi’ne teşekkürler…

milliyet

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...